Türklerin Güçlü Silahı Ahal Boyu Atları

Mart 9, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1240 Görüntülenme
Türklerin Güçlü Silahı Ahal Boyu Atları

Arkeologlar günümüz Türkmenistan’ı sınırları içerisinde yaklaşık beş yıl önce kadim Türk boylarının atı evcilleştirdiklerini ileri sürmektedirler.

Atlar, insana en yakın dostu olarak sürüler halinde bozkırlarda koştururken ilk kez Türkler tarafından ehlileştirildi. Bu atların soyundan gelen günümüz Ahal atlarının güzelliğinde Köpet Dağın kenarındaki düz arazinin şartları oldukça elverişlidir.

Türkmenler bu paha biçilmez atı kültürün bir simgesi haline getirmiştir. Türkmenistan atlar için bakanlık kurulan ve at bayramının kutlandığı tek ülkedir.

Ahal teke atı ismini Türkmenistan’ın Ahal bölgesinde yaşayan Teke Türkmenlerinden almıştır. Manas ve Dede Korkut destanlarında da Ahal teke atının adı geçmektedir.

At Bakanlığı Kuruldu

Ata Vatan Türkmenistan’da atlar el üstünde tutulmaktadır. Irk özelliğini koruyan ve saf kan Türkmen atıdır Ahal teke. At Bakanlığı, atların üretilmesinden bakımına kadar her görevi yerine getirmektedir. Ahal teke atları günde 150-200 km uzaklığa hiç yorulmadan koşabilirler. Narin vücut yapısı onları daha güçlü daha kılar.

Türkistan’dan Göçlerde Kullanıldı

Dünyada çölü ve buzulları geçebilen tek at türü Ahal Tekedir. Türk boylarının Uluğ Türkistan’dan Sibirya, Anadolu ve Avrupa’ya gitmesinden en önemli vasıtadır. Ahal Teke atının Türkmenistan Devletinin resmi armasında da resmi bulunmaktadır. Bu güzel hayvanlar ile ilgili Türkmen obalarında birçok destan bulunmaktadır. Bunlardan biri Ahal teke atlarının hızı ile ilgilidir. Bunlardan birine göre kadim zamanlarda bu atların atalarından birinin yarışta şahini bile geçtiğini anlatmaktadır.

Çoğu Ahal Teke atının derisi siyah olduğu için gözleri badem şeklinde görülmekte. Dik kulakları ve uzun boyunları diğer atlardan farklıdır. Bu atlar verilen eğitimi kolaylıkla almaktadırlar.

Selçuklular bu atlarla tarih sahnesine çıkarak Anadolu’ya gitmiştir.

TİKA’nın Ahal Teke Projesi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TIKA), Ahal Teke atlarının saf kanının korunmasında destek veriyor. TİKA tarafından saf kan Ahal Teke ırkının korunması, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılmasında gerekli sertifikasyonu sağlayabilmesi için Türkmen yetkililere danışmanlık eğitimi verilmesi öngörülmektedir.

TİKA bu proje ile Türkleri Anadolu’ya taşıyan atlara vefa borcunu ödemiş oluyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!