Türkmenin ak evleri inşa edilecek

Ocak 15, 2019 0 Yorum Analizler , Türkistan 695 Görüntülenme
Türkmenin ak evleri inşa edilecek

Türkmenistan’da 3 adet Türkmenin Ak Evi daha inşa edilecek.

Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmen Liderinin imzaladığı Karar ile Balkan eyaletinin Balkanabad, Daşoguz eyaletinin Daşoğuz ve Lebap eyaletinin Türkmenabat şehirlerinde her biri 3000 kişilik Türkmen’in Ak Evi ve onların yanında 3000 kişiye yemek (sadaka) verilebilecek özel alan inşa edilecek.

Söz konusu evlerde kültürel etkinliklerin yapılması öngörülüyor. İnşaatlar Aralık 2018 de başlayıp ve Haziran 2021 de tamamlanacak.

Daha önce Merv’de ve Ahal eyaletinde böyle evler inşa edilmişti. Türkmenistan Başbakanı Gurbangulı Berdimuhamedovın önderliğinde  Türk­me­nis­ta­nın Ya­şu­lu­la­rı­n 2017 yılda mecliste Ahal eyaletinin “Nev­ruz” yayla­sı­ndaki Ak Ev binasında gerçekleşmişti.

Türkmen kültüründe Ak evlerin (çadır) ayrı bir yeri vardır ve bu evler hala yaşatılmaya çalışılıyor.

Göçebe hayatın simgesi olan çadırların iki farklı türü var. birisi ak ev, diğeri ise kara evdir. Ak ev, hali vakti yerinde olanların evidir. Kara ev ise biraz daha fakir olanların evidir.

Bu çadırlara ak ve kara denmesi çadırın üstünü örten keçenin rengiyle alakalıdır. Ak keçe ile örtülenler, ak ev; kara keçe ile örtülenler, kara ev adını almaktadır. Türkmen medeniyetinin temel çizgilerinin şekillenmesinde bu tek odalı çadırlar büyük rol oynamışlardır.

 

Atsız Beyoğlu

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!