Türkmen halıları Bakü’de tanıtıldı

Şubat 19, 2019 0 Yorum Kafkasya , Türkistan 532 Görüntülenme
Türkmen halıları Bakü’de tanıtıldı

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Halı Müzesinde kendilerine özgü desen ve motifleriyle dünyaca ün kazanmış el dokuma ürünü Türkmen halısının, takılarının ve tekstil ürünlerinin fuarı açıldı.

Fuarın açılış törenine Azerbaycan Kültür Bakan Yardımcısı Sevda Mamedaliyeva, Türkmen Halı Milli Müzesi Başkanı Maya Aşırova ve çok sayıda davetli katıldı.

Sergide Türkmenistan’daki el yapımı halıların yanı sıra yüzde 100 pamuktan üretilen çeşitli hazır tekstil ürünleri sergilendi. Ulusal el yapımı takılar ve mücevher koleksiyonu arasında bilezik, küpeler, yüzükler ve pek çok tarihin eski dönemlerine kadar uzanan ince kuyumculuk sanatı ile işlenmiş takılar yer aldı.

Türkmen halıları

Zarafet ve ihtişamıyla binlerce yıllık geçmişe sahip Türkmen halıları, dünyanın en kaliteli dokuma ürünleri arasında yer alıyor.

Türkmen kadınları, asırlardır yaşayan bu geleneği geçmişten bugüne ve geleceğe taşıyorlar. Türkmenistan’da 1992’den bu yana her yıl Mayısın son pazar günü “Halı Bayramı” olarak kutlanıyor.

Aşkabat’ta farklı dönemlere ait çeşitli renk, motif ve ebatlarda 2 bine yakın halının sergilendiği  Türkmen Halısının Milli Müzesi kente gelen misafirlerin ilk uğrak yerlerinden biri. Burada dünyanın en büyük el dokuma halısı unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na giren “Altın Asır”  adlı halı da sergileniyor. 14 metre genişlik, 21,2 metre uzunluğundaki bu devasa “Altın Asır” halısını, biri erkek toplam 40 kişinin 8 ayda dokunulduğu biliniyor.   Ağırlığı 1 200 kilogram, büyüklüğü ise 301 metreden oluşuyor.

 

 

Atsız Beyoğlu

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!