Türkmeneli’nin eğitim merkezlerinde ay yıldızlı mavi bayrak dalgalanıyor

Ekim 13, 2018 0 Yorum Analizler , Dünya 665 Görüntülenme
Türkmeneli’nin eğitim merkezlerinde ay yıldızlı mavi bayrak dalgalanıyor

Irak Türkmenleri kendi ana dillerinde eğitim görüp Türk dünyasıyla ilişkilerini güçlendirerek, Irak’ta ve tüm dünyada Türkmenlerin varlığını ve tarihsel haklarını kendi ana dillerinde okullar açarak korumaya çalışıyorlar.

Irak’ta Türkmenler 2003 yılında Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinin ardından kendi ana dillerinde okullar açmaya başladılar. Yeni açılıp Türkçe eğitim veren okullara ise Türk dünyasının devlet adamlarının, liderlerin, bilim insanlarının ve önemli yerlerin isimleri verildi.

Türkmenlerin eğitim merkezlerinde Irak bayrağının yanında Türkmenleri temsil eden ay yıldızlı mavi bayrak dalgalanıyor.

Okullarda ilk sınıf öğrencileri geleneksel Türkmen kıyafetleri giyerek Türk kültürünü simgeliyorlar.

Kerkük ili Milli Eğitim Genel Müdürü okulların açılması ile ilgili yaptığı bir açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı: “ Türkmenler 2003 yılından sonra ilk defa kendi ana dillerinde eğitim almaya başladılar, bu Türkmenlerin en doğal haklarıdır”.

Türkmenler Irak anayasasında üçüncü millet olarak görülerek kendi ana dillerinde eğitim almalarına izin verildi. Türkmeneli’nde açılan okular öğrenciler ve aileleri tarafından ilgiyle karşılandı. Türkmenler uzun yıllar sonra ilk defa Türkçe eğitim alma hakkına sahip oldular.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!