Türkmenelinde alınan siyasi ve güvenlik kararları

Mart 18, 2019 0 Yorum Dünya 275 Görüntülenme
Türkmenelinde alınan siyasi ve güvenlik kararları

Türkmen siyasi partileri ve güçleri ile birlikte Meclis Temsilcileri ve üyeleri Kerkük’teki Irak Türkmen Cephesinde toplantı gerçekleştirdi. “Toplantıda Irak’taki siyasi, güvenlik durumu ile özellikle Türkmenlerin yaşadığı bölgeler ele alındı.

27 Şubat 2019’da Irak Cumhurbaşkanı tarafından yapılan danışma toplantısına katılan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Arshad Salhi’yi Türkmen bölgelerinin durumunu ortaya koymaya çalıştı.

Toplantıda önemli  ve üzerinde durulan konuların başında, “Türkmen partileri ve siyasi güçleri, Kerkük’ün sorununu ve yerel hükümetin oluşumunu, Kürt hükümeti (Kürdistan Demokrat Partisi ve Kürdistan Yurtseverler Birliği Partisi) arasında bölgesel hükümetin kurulması ve Bağdat’taki  bakanlık kabinenin tamamlanma sürecinin görüşmelere dahil edilmesi üzerinde duruldu.

Bunun yanı sıra Kerkük eyaletinde ile diğer il ve ilçelerde Irak merkezi hükümetinin yetkisi dışındaki bir güvenlik gücünün oluşturulması reddedildi. Merkezi hükümetin yetkisi dışındaki herhangi bir kuvvetin Kerkük ilinin idari sınırları dışında kalması istendi.

Türkmen siyasi partileri ve güçleri, Kerkük’teki ortak  güvenlik operasyonlar komutanı, Binbaşı General Saad Harith’i Kerkük’ün petrol servetini kaçakçılık ve hırsızlıklardan korunması gerektiğini vurguladı.

Ayrıca “Kerkük eyaletin bileşenleri arasında ortak yönetim ilkesini uygulama gereğinin ve ildeki güvenlik dosyasının yönetiminde ve yerel polisin ortak yönetimi uygulama gerekliliği üstünde duruldu.

Diğer bir alınan karar ise, Bağdat ile Erbil arasındaki ilişkilerin özellikle bölgenin sınırları ile petrol zenginliklerinin yönetimi ve Peşmerge’nin finansmanı ve silahlandırılması üzerinde duruldu. Irak ordusunun birlikleri, geçen Aralık ayında yapılan hükümetin terörle mücadele güçlerini şehirden geri çekmesi kararı ile Kerkük Valiliğinde yeniden gündeme taşındı.

Irak Türkmen Cephesi, Arap unsurlarıyla birlikte, Kerkük’teki durumu 16 Ekim’den  önceki duruma dönmesini  reddediyor.

 

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!