Türkmenistan’da At Bayramı Etkinlikleri sona erdi

Mayıs 3, 2019 0 Yorum Türkistan 557 Görüntülenme
Türkmenistan’da At Bayramı Etkinlikleri sona erdi

Türkmenistan’da her yıl büyük bir heyecan ve coşku ile düzenlenen Bedev (at) bayramı etkinlikleri 28 Nisan Pazar günü sona erdi.

Ulusal At Bayramı etkinliklerine dünyanın birçok ülkesinden 400 civarında delege ve Tataristan Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov, Suudi Arabistan Krallığı Çevre ve Tarım Bakanı Abdurrahman bin Abdulmuhsin el- Fadli, Katar Emiri’nin kardeşi Şeyh Tani bin Hamad Al Tani, Çevre Yüksek Konseyi Başkan Vekili, Bahreyn Krallığı Kraliyet Yarışları ve Binicilik Yarışmaları Federasyonu  Başkanı katıdı. Uluslararası Atçılık Spor Kompleksinde geçen etkinlikte at yarışları yapıldı ve kazananlara büyük hediyeler verildi.

Atçılık sektörünün liderleri buluştu

Türkmenistan’da bir hafta boyunca At Bayramı dolayısıyla, at kültürü, binicilik ve at yetiştiriciliği konulu çeşitli ulusal ve uluslararası konferanslar düzenlendi. Ayrıca çeşitli yarışmalar, gösteriler, sergiler ve tanıtım etkinlikleri yapıldı.

At Bayramı kapsamında düzenlenen etkinlik, 9. Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği Konferansı ile başladı. Başbakanlık bınasında düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov gerçekleştirdi. Birçok ülkeden temsilcinin katıldığı Uluslararası Ahal Teke Atçılık Birliği’nin yeni üyelerine sertifikaları, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından takdim edildi.

Atçılık sektörüyle ilgili sergide, dünyadan çok sayıda firmalar ve kuruluşların stantları yer aldı.  Katılımcılar  atçılıkla ilgili ürünler ve son teknolojiler hakkında bilgi edindiler. Fuar kapsamında, ata binmeyi bir sanat haline getirmiş gençlerden oluşan gösteri topluluğu, at üzerinde yapılması oldukça zor hareketleri sergileyerek izleyicilere unutulmayacak bir gösteri sundular.

En güzel at: Parasat

Türkmenistan Devlet Başkanlığı Atçılık Kompleksi’nde ülkeye has safkan ahalteke atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi. Türkmen atları güzellik, renk, boy ve yürüyüş gibi dallarda aralarında yabancı at yetiştiricilerinin de bulunduğu jüri üyelerinden puanlar aldı. Jüri üyeleri, Türkmenistan Devlet Başkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’nin Parasat isimli  atını 2019 yılının en güzel Ahalteke atı olarak seçti. Bu at ünlü seyis Kakamurat Agamuradova Kupa ve araba verildi.

Bunun yanı sıra en iyi at resmi, en iyi at heykeli, en iyi at fotoğrafı, en iyi at halı dokuması, en iyi at belgeseli alanlarında ödüllü yarışmalar düzenlendı. Ahalteke atlarına olan hayranlığı ile bilinen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedovın, atlarla ilgili “At – sadakat ve mutluluğun sembolü” atlı kitabı yayınlandı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!