Türkmenistan’da doğalgazdan benzin üretilecek

Ocak 25, 2019 0 Yorum Türkistan 584 Görüntülenme
Türkmenistan’da doğalgazdan benzin üretilecek

Türkmenistan’ın Ahal Vilayetine bağlı Ovadandepe kasabasında (Aşkabat’a 50 kilometre uzaklıkta) dünyanın en büyük doğalgazdan benzin üretecek tesisin (GTL), test denemeleri başladı. Yıl içinde üretime başlaması bekleniyor.

Toplam yatırım bedeli 1.7 milyar dolar olan proje, Japon Kawasaki Heavy Industries Ltd’le Türk Rönesans Endüstri Tesisleri İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketleri konsorsiyumu tarafından inşa edildi.

Bu projenin finanse edilmesine Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) da katıldı. Yılda 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgazı yeniden işleyerek, Euro-5 standardının en yüksek çevresel gereksinimleri kapsamında A-92 oktanlı (RON-92) benzin, 12 bin ton rafine dizel yakıt ve 115 bin ton sıvılaştırılmış gaz üretilecek. Tesisin doğalgaz ihtiyacı Doğu-Batı doğalgaz hattından sağlanacak.

İlk defa Türkmenistan’da uygulanıyor

Proje kapsamında doğalgaz katalizörle hidrojen (H), karbon monoksit (CO), karbondioksit (CO2) ve metan (CAH4) ayrılacak. Daha sonraki aşamalarda ise parçalara ayrılmış maddeler ile benzin üretilecek.

2014 senesinde temeli atılan proje, Danimarka firması Haldor Topsoe tarafından geliştirilen ve yüksek verimli katalizörlerle birlikte, minimum enerji tüketimi ve çevresel etkiye sahip yüksek kaliteli benzin üretilmesine olanak sağlayan TIGAS ™ teknolojisine dayanıyor.

Bu teknoloji ilk defa Türkmenistan’da uygulanıyor. Sentetik benzin yeni bir yakıt türü ve çevre dostu olma özelliğine sahip.

Doğalgaz rezervi bakımından zengin ülkelerden olan Türkmenistan, enerji kaynaklarını çeşitli güzergahlar ile yurtdışına çıkarılması ve yeniden işlenerek, çeşitli ihraç kaynaklı ürünlerin üretilmesini hedefliyor. Doğalgaz ve benzinden başka çeşitli yakıtlar ve polipropilen ile polietilen üretiliyor.

 

Atsız Beyoğlu

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!