TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Konserlerine Ankara’dan başladı

Kasım 27, 2018 0 Yorum Kültür , Röportajlar , Türkistan 344 Görüntülenme
TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Konserlerine Ankara’dan başladı

TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yılına ve ATO’nun kuruluşunun 95. yılına ithafen düzenlenen TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası konserlerine başkent Ankara’dan başladı. TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve Orkestra Şefi Mustafa Mehmendarov konseri ORHAAJANS’a değerlendirdi.

Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatının (TÜRKSOY) kuruluşunun 25. yılına ve Ankara Ticaret Odasının (ATO) kuruluşunun 95. yılına ithafen Türk Dünyasının genç müzisyenleri Ankara’da bir araya geldi.

Dün akşam Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonunda (CSO) sahne alan Orkestranın şefliğini Mustafa Mehmendarov üstlendi.

Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye ve Türkmenistan’dan sanatçıların katılımıyla gerçekleşen konserde Bakzhol Akazhan-Kıl Kobuz, Sikal Abylkasimova-Komuz  Ahmet Baran- Kanu ve Nurriya Huseinova-Solist olarak yer aldı.

TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının Ankaralı sanat severlerle buluşmasını ORHAAJANS’a yaptığı konuşmada şu şekilde değerlendirdi:

“Bu akşam Ankara’da gerçekleştirdiğimiz konser programımızın başlangıç konseriydi. Yarın Paris’te UNESCO Merkezinde TÜRKSOY’un kuruluşunun 25. yılını kutlayacağız. Ondan sonraki konserimiz de benim için son derece önemli. Dünya Klasik Müzik merkezi Viyana’da olacağız. Viyana’nın en ünlü salonlarından biri Wiener Musikverein’de genç sanatçılarımız sahne alacaklar. Sıradaki konserimizi ise Slovakya’da gerçekleştirmeyi planladık”.

Ankara’da gerçekleşen konserin önemine dikkat çeken Kaseinov: “Orkestramız 2010 yılından bu yana her yıl dünyanın farklı şehirlerinde konserler veriyor. Bu yılki konserlerimizin özelliği ise klasik müziği, bizim Türk Dünyası müzikleriyle birleştirmiş olmasıdır” dedi.

Konserlerin bundan sonraki yıllarda da devam edeceğini belirten Kaseinov: “ TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası içinde her zaman yenilenme ve değişim söz konusu. Orkestramızda her yıl yeni isimler, yeni müzisyenler yer alıyor” ifadelerini kullandı.

 Kafkasya ve Türkistan turnesi

Konserlerin bu yıl Ankara ve Avrupa’nın farklı şehirlerinde gerçekleştirileceğini söyleyen Kaseinov şunları kaydetti:

“ Gelecek sene Orkestramızı Kafkasya ve kendi Türk Cumhuriyetlerimizle buluşturmayı planlıyoruz. TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasını kendi ülkelerimizde de göstermek istiyoruz”.

Azerbaycanlı Orkestra Şefi Mustafa Mehmandarov ise konsere ilişkin duygularını şu cümlelerle dile getirdi:

“Kuruluşundan bu yana 8 yıldır TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası içinde yer alıyorum. Ancak benim için bu gecenin ayrı bir özelliği var.  Biz ilk defa bu akşam Ankara’da klasik müzik ile Türk Dünyası Halk Çalgılarını birleştirdik”.

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının bir parçası olmaktan gurur duyduğunu söyleyen Mehmendarov: “Böylesi güzel bir ortamda Orkestramızla sahne almaktan son derece mutluyum” dedi.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!