TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının Balkan Turnesi Başladı

Temmuz 28, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar , Müzikler 576 Görüntülenme
TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasının Balkan Turnesi Başladı

Türk dünyasının farklı ülkelerinden seçilmiş genç yeteneklerin bir araya getirilmesi ile oluşan TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, Türk kültürünü müzik eşliğinde tanıtmayı amaçlayarak Balkan turnesine çıktı.

Uluslararası Türk Kültür Teşkilatının (TÜRKSOY) Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Türkiye’nin farklı genç müzisyenlerinden oluşturduğu TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası, Türk müzik kültürünü bu yıl da Balkanlarla buluşturuyor. TÜRKSOY’ un 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla gerçekleştirdiği Gençlik Oda Orkestrası Balkan Turnesi, Kosova’nın başkenti Priştine’den başladı.

TÜRKSOY’a üye ülke kültür bakanlıkları vasıtasıyla seçilen genç müzisyenler Türk müziğini Balkanlarda dinletmek adına 25 Temmuz’da yola çıktı. İlk konserini 26 Temmuz’da Priştine’de veren orkestra, dün Prizren’de sahne aldı.

Orkestra Türk müzik şöleniyle programına 30 Temmuz Cetinje’de, 01 Ağustos Mostar’da, 03 Ağustos Saraybosna’da ve Zenica’da devam edecek.

Genç Müzisyenler TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrasında Buluşuyor

TÜRKSOY Genel Sekreteri Büyükelçi Düsen Kaseinov’un girişimiyle 2010 yılında kurulan orkestra Türk Dünyasının yetenekli genç müzisyenlerini bir araya getiriyor.

Proje, yaşadıkları ülkelere bakılmaksızın genç müzisyenlerin yetenek ve becerilerini göstermeleri için uygun şartların sağlanması, ünlü müzisyenler ve orkestra şefleriyle çalışma imkânı bulmaları ve kültürlerarası alışveriş ve diyalogun pekiştirilmesini amaçlıyor.

TÜRKSOY Gençlik Oda Orkestrası Konserleri

İlk konserlerini 2010 yılında, Ankara’da ve I. İstanbul Uluslararası Gençlik Orkestraları Festivali çerçevesinde Avrupa Kültür Başkenti İstanbul’da gerçekleştiren topluluk 2011’de ilk albüm kaydını gerçekleştirdi.

Orkerstra 2012’de Amerika, Avrupa ve Avrasya’da solo konserler düzenledi.

Geçtiğimiz yıl da Balkan coğrafyasıyla buluşan genç orkestra Makedonya, Karadağ, Bosna Hersek ve Sırbistan’da konserler verdi.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!