Ulugbek’in Piyolası İngiltere Müzesinde

Mart 17, 2018 0 Yorum Analizler , Türkistan 1700 Görüntülenme
Ulugbek’in Piyolası İngiltere Müzesinde

Özbekistan tarihinde özel bir yeri olan Mirzo Ulugbek’in su içtiği kasesi Piyola  Londra’daki İgiltere Müzesinde muhafaza ediliyor.

15 cm uzunluğunda olan bu piyale üzerinde “Ulugbek Kuragan” yazısı var. Piyale yeşil renkli nefrit doğal taştan işlem yapılmış. Onun kolları ejder şeklinde olup dişleriyle piyale ucunu ısırmış ve ayaklarıyla yere basmış şekilde işlenmiş. Piyalenin su içecek yeri dudak şeklinde olup, üzerinde “Hak Allah’ın keremi sonsuzdur ” sözleri yazmaktadır.

Ulugbek döneminde nefrit Movarounnahr benzersiz taş sayılırdı. Piyalenin nefrit taşından yapılmasının sebebi o yıldırım çarpmasına engel olmuş ve en önemlisi nefrite dökülmüş zehir kendi etkisini kaybetmiş.

İngiltere Müzesi Mirza Ulugbek’in Piyalosunu  kopyasını Özbekistan usulüne göre hazırlayacağını bildirdi.

Son günlerde Londra’da bir sürü toplantı ve görüşmeler süresinde Özbekistan delegasyonu İngiltere Müzesine de teşrif ettiler. Delegasyon katılımcılarını İngiltere Müzesi başkanı Hartvig Fisher kabul etti.

Görüşmede taraflarca ortak işbirliğinin daha da fazla gelişmesi için devamlı işbirliği olacağını beyan ettiler.

Müzakerelerin sonucunda İngiltere Müzesi personellerinin Özbekista’a gelme seferini, tecrübe alışverişi yapılmasını, müze fonunda sergilendiği memleket tarihine ait olan eşsiz değersiz eserleri öğrenmek, katalog oluşturmak, Özbekistan’daki müze uzmanlarını staj yapmaları için anlaşmalar imzalandı.

İngiltere Müze uzmanları Özbekistan tarihine ait eserlerin yazı incelemelerini Özbekistanlı bilim adamlarıyla birlikte yapacaklar.

Özbekistan’ın İngiltere’deki Büyükelçiliğinde müze uzmanları tarafından Özbekistanlı meslektaşları için online seminerler yapılması hakkında konuşuldu.

Mirzo Ulugbek Kimdir?

Mirzo Ulugbek Timur İmparatorluğu’nun 4. Sultanıdır. Aynı zamanda Türk Matematikçi ve astronomi bilgini olarak da bilinir.

Timur’un oğlu Şahruh’un büyük oğludur. 1393 yılında Sultaniye kentinde doğmuştur.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!