Uluslararası Öğrenciler “Acil Durum” Eğitimi Aldı

Aralık 27, 2017 0 Yorum Dünya , Türkiye 887 Görüntülenme

İSTANBUL- Farklı ülkelerden Türkiye’ye eğitim almaya gelen uluslararası öğrenciler İHH-İnsani Yardım Vakfı’nın Arama Kurtarma Birimi’nin düzenlediği “Acil Yardım ve Arama-Kurtarma Eğitimi ”ne katıldı. Eğitime katılan öğrenciler İHH’nin çalışmaları hakkında da detaylı bilgi aldı.

UDEF Turkuaz Uluslararası Öğrenciler Derneği bünyesinde 23-24 Aralık 2017 düzenlenen iki gün süren eğitim programda Uluslararası öğrenciler acil yardım, arama-kurtarma, deprem bilinci, afetlerde haberleşme, Gönüllük, temel yangın bilgisi, Stres yönetimi alanları ile ilgili temel eğitimler aldı.

İHH “Arama Kurtarma Ekibinden” Mehmet Ali Akpınar, vakfın genel yapısından bahsetti. Akpınar, İHH’nin çalışmaları 1992’de Bosna-Hersek savaşıyla başladığını belirterek İHH’nın Müslüman kimliği ile yardım çalışması sürdüren tek kuruluş olduğunu söyledi.

1995 yılında resmi olarak çalışmaya başlayan vakfı Dünya çapında 136 ülkede yardım çalışmaları sürdürüyor. İHH’nin Kosova savaşında, yardım götüren ilk uluslararası STK’lardan biri olduğunu vurgulayan Akpınar, Bosna’ya da yardım götüren ilk uluslararası STK olduğunu söyledi.

Afet şuurunun eksikliği giderilecek

Turkuaz Öğrenci Birimi sorumlusu Mustafa Kesici bu eğitim programın öğrencilere faydalı ve verimli olduğunu belirterek, “Program gerek Türkiye’de gerek İslam dünyasında afet şuuru, acil yardım ve arama kurtarma hususunda ciddi bir bilgisizliğin var olduğunu bizlere gösterdi. Yapılan sınavlardaki düşük puanları bu iddiayı açıkça ortaya koydu. Fakat bu tarz kamplar eğitimler vesilesiyle bu bilgisizliğin kısa sürede giderilebileceğini de anlamış olduk. Bilhassa gençleri yaşı küçük çocukları bu tarz işlere yönlendirmenin ne kadar mühim olduğunu fark etti. Bu programın bizlere faydası ise bütün bunların farkına varmamız olmasıdır.” vurgusunu yaptı.

Hem Türkiye’de hem kendi ülkelerinde olası benzer durumlara karşı hazır olacaklar

Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler, farklı alanlarda eğitim alarak bilgilerini geliştirdi. Öğrenciler aldığı bilgilerle gelecekte hem Türkiye’de hem kendi ülkelerinde olası benzer durumlara karşı hazır olduklarını ifade etti.

Farklı coğrafyalardan Türkiye’ye eğitim için gelen öğrenciler, deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında yapılması gerekenleri, afetlerde haberleşmenin önemini, nasıl gerçekleştiğini, afet durumlarında gönüllük ne kadar değerli ve ihtiyaç duyulduğunu, yangın çıktığında nasıl davranması gerektiğini, afetlerde stresin yönetilmesi ve sakin kalması gibi konular hakkında tecrübelerini geliştirdi.

 

Durim A. Abazi

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!