“Uluslararası Öğrencilerin Gözünden  Abdulhamid Han”

Şubat 16, 2018 0 Yorum Türkiye 1394 Görüntülenme

 “Uluslararası Öğrencilerin Gözünden Vefatının 100. Yılında Sultan 2. Abdulhamid Han”ı anma  programı düzenlendi. Türkiye Bursları İzmir Ofisi ve KYK İzmir Bölge Müdürlüğü işbirliğinde 15 Şubat Perşembe günü düzenlenen program KYK İzmir Bölge Müdürlüğüne bağlı Çiğli Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda gerçekleştirildi.

“Uluslararası Öğrencilerin Gözünden Vefatının 100. Yılında Sultan 2. Abdulhamid Han’ı anma programı düzenlendi. Türkiye Bursları İzmir Ofisi ve Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) İzmir Bölge Müdürlüğü işbirliğinde 15 Şubat Perşembe günü düzenlenen program KYK İzmir Bölge Müdürlüğüne bağlı Çiğli Erkek Öğrenci Yurdu konferans salonunda gerçekleştirildi.

Programa konuşmacı olarak İzmir’de farklı üniversitelerde eğitim gören öğrenciler Azerbaycanlı Kamal Salimov, Afganistanlı Haşmet Sultani, Özbekistanlı Abror Masharipov ve Filistinli Mahmoud Alhattab katıldı. Programın moderatörlüğünü Azerbaycanlı öğrenci Tehran Abdurrahimov yaptı.

Programda açılış konuşması yapan KYK Çiğli Erkek Öğrenci Yurdu müdürü Hasan Özipek konuşmasına Abdulhamit Han`ın “Allah’ım helal etmiyorum! Şahsımı değil, milletimi bu hale getirenlere, hakkımı helal etmiyorum! Beni, benim için lif lif yolsalar, cımbız cımbız zerrelerimi koparsalar, sarayımı yaksalar, hanümanımı, hanedanımı söndürseler, çoluğumu gözümün önünde parçalasalar helal ederdim de Sevgili’nin (Salallahu Aleyhi ve Sellem) yolunda yürüdüğüm için beni bu hale getiren ve milletimi ateşe atan insanlara hakkımı helal etmem!” duasını okuyarak başladı.

Konuşmasının devamında Özipek: “Bu gün bizler misafir öğrenci arkadaşlarımızla beraber böyle bir program düzenleye biliyorsak bu duruma yalnız şükür etmeliyiz. İster kendi ülkemizde isterse de dünyanın her yerinde Ulu Hakan Abdulhamit Han’ın layık olduğu gibi anıldığını görmek, işitmek bizleri sevindiriyor” dedi.

Konferansta konuşan Özbekistan’lı Abror Masharipov “Osmanlı Devleti`nin en zor zamanlarında iktidara gelen Abdulhamit Han devletinin bekası için elinden geleni yapmıştır. Dinine, devletine bağlı biri olarak andığımız Sultan devletinin ayakta kalması, milletinin geleceği için gece gündüz çalışmıştır” dedi.

Azerbaycanlı öğrenci Kamal Salimov “2. Abdulhamid Han için ister yaşadığı dönemde isterse de vefat ettikten sonra çok sayıda ağır ithamlarda bulunanlar olmuştur. Bu gün onların  sayısı geçmiş dönemlere nazaran azalsa da  ancak yapılan iftiralar ve hakaretlerin kötü tesirinin halen devam ettiğini görmekteyiz. Bu gün Osmanlı dönemini araştırdığımızda ondan övgüyle bahseden yerli ve yabancı yüzlerle kaynağa rastlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Salimov sunumda İngiltere Dışişleri Bakanı Edward Grey, Avusturya-Macaristan Büyükelçisi Victor Graf Dubsky, Amerikalı gazeteci Sidney Whitman, İtalyan Filarmoni Akademisi Başkanı Enrico di San Martino gibi şahsların Sultan 2.Abdulhamid hakkında vefatında sonra kaleme aldığı yazıları dinleyicilerin dikkatine sundu.

Programın diğer konuşmacısı Afganistanlı Haşmet Sultani “Osmanlı Devleti’nin çöküşünü 33 yıl geciktiren eğitim, kültür, sanat, mimari, askeri teşkilat, bilim, teknoloji sahalarında yaptığı yenilik ve hizmetlerle, devlete, millete şeref ve itibar kazandıran Abdulhamid Han bir çok başarılı projelere imzasını atmıştır. Onun bu projelerinden rahatsız olan bazı dış güçler Sultanı iktidardan uzaklaştırmak için ellerinden geleni yapmıştır” dedi.

Daha sonra onun projelerinden bazılarına değinen Sultani “ 19. asırda böyle projeleri hayal etmek ve hayata geçirmek hayret verici. Kendimde mimar olduğum için Abdulhamit Han döneminde yapılan mimari çalışmaları daha iyi idrak edebiliyorum. Projelerinin hepsini hayata geçire bilseydi hiç şüphesiz bu gün daha güçlü bir Türkiye karşımızda olacaktı” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.

Kudüs ve Mescidi Aksa denildiğinde ilk akla gelenlerden birisinin 2. Abdulhamid Han olduğunu söyleyen Filistinli Mahmoud Alhattab: “Hatta bugün bile Filsitin’de Sultan 2. Abdulhamid Han ismi zikredildiğinde herkes onu saygıyla anıyor. Sultan Abdulhamid Han’ın uğraştığı en büyük sorunlardan  biri de  siyonizmin Filistin’e yerleşme çabaları karşısında dimdik durmasıydı. Biz Filistin halkı olarak saygı değer Sultan’a vefa borcumuzun olduğunu hiç bir zaman unutmayacağız” dedi.

Program sonunda konuşma yapan KYK İzmir Bölge Müdürü Hüseyin Güneş “Bugün burada siz öğrencilere sarf edilen emeğin boşuna gitmediğinin şahidi oluyoruz. Sizlerin eğitimli, bilinçli bir birey olması için elinden gelen her şeyi yapan  herkese teşekkür ederim. Tarihimizin en önemli parçalarından olmazsa olmazlarından olan Sultan Abdulhamid Han’ın hakkındaki değerlendirmelerinizi dinledik bu durumdan gurur duyduk” dedi. Güneş Kosovalı bir ailenin çocuğu olduğunu bildirerek, “Balkan coğrafyasında Osmanlı Devleti’nin yaptığı projelerin bizzat şahidiyim” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!