Uluslararası Okuma Kongresi Kazakistan’da başladı

Eylül 13, 2018 0 Yorum Kongreler , Türkistan 493 Görüntülenme
Uluslararası Okuma Kongresi Kazakistan’da başladı

Astana’da III. Uluslararası “Modern dünyada okuma kültürü” adlı okuma kongresi başladı. Kongrenin açılış töreni 11 Eylül’de Kazakistan Bağımsızlık Sarayı’nda yapıldı.

Etkinlik, Astana, Kazakistan’ın başkenti ilanının 20. yıl dönümüne adanmıştı. Üçüncüsü düzenlenen kongre çalışmalarına Türkiye, Kırgızistan, İran, Hindistan, Azerbaycan, Belarus, Fransa, Pakistan, Gürcistan, Moldova ve Litvanya’dan yazarlar, şairler katıldı.

Etkinlik misafirleri arasında – uluslararası sivil toplum örgütü “Issyk-Kul forumu” nun genel sekreteri ünlü Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un oğlu Askar Aitmatov da vardı.

Kongre, Kazakistan Ulusal Akademik Kütüphanesi tarafından Kültür ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile düzenlendi. Ulusal Kütüphane müdürü, Umitankhanul Munalbaeva konuşmasında kitapların ulusal ruhu ve kültürü geliştirmenin ana araçlarından biri olduğunu söyledi..

Askar Aitmatov da, kongrenin önemini, okuma sevgisini gençlere aşılama açısından etkilediği fikri dikkat çekti. Ona göre, kongre, okuma kültürü ve gelişimi için yeni bir yöntem algısını destekliyor.

Kastamonu Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Orhan Soylemez Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in “Geleceğe Bakmak: Kamu Bilincini Modernleştirmek” başlıklı makalesinde, ülkedeki Kazak özbilincinin güçlendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Soylemez:  “20 yıl önce Astana sokaklarında Kazakça konuşan insanlarla rastlamak nadirdi, ama şimdi herkes kendi dilini konuşuyor” ifadelerini kullandı.

Kongrenin ana konuları, okuma kültürünün gelişmesi, kitapların sosyalleşme ve ruhsal gelişim aracı olarak yayılması, edebiyatta yeni eğilimler, entelijansiyanın toplumun manevi ve ahlaki değerlerini şekillendirmedeki rolü olarak beliriendi.

Kongre yarın sona erecek.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!