Uluslararası Yahya Kemal Şiir Şöleni Üsküp’te Düzenlendi

Eylül 26, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 447 Görüntülenme
Uluslararası Yahya Kemal Şiir Şöleni Üsküp’te Düzenlendi

Yahya Kemal Beyatlı’nın vefatının 60. yılında dünyaya geldiği Üsküp’te Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) tarafından Uluslararası Yahya Kemal Şiir Şöleni düzenlendi.

Kerkük, Azerbaycan, Türkiye, Batı Trakya, Bulgaristan, Gagauzya, Makedonya ve Kosova olmak üzere Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden gelen kalem ustaları ve genç şairler Üsküp şiir severleriyle Türk çarşısındaki Sulu Han’da bir araya geldiler.

Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı desteği ile yapılan şiir şölenine katılan Bakan Asaf Ademi, selamlama konuşmasında sahneden Arnavutça ve Türkçe hitap etti.

Türk Yazarlar Birliği Şeref Başkanı Mehmet Doğan ise Yahya Kemal ve Üsküp konulu bir konuşma yaptı. Kerkük’ten Prizren’e kadar bir coğrafyadan gelen Türk şairler de sahneden şiirlerini Üsküplü sanatçı Cengiz İbrahim’im çaldığı müzik eşliğinde okudular.

Program çerçevesinde, şiir şöleninden başka Üsküp’te Yahya Kemal Beyatlı ile ilgili yerleri, tekkeleri, Türk okullarını ziyaret, Makedonya Cumhuriyeti Kültür Bakanı ile görüşme, Kalkandelen Bektaşi tekkesi ve Alaca Camii ziyareti yapıldı.

Fotoğraf: TİMEBALKAN

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!