Uygur Müziği ve Tiyatrosu Türkiye’ye geliyor

Ekim 30, 2018 0 Yorum Kültür , Türkistan 559 Görüntülenme
Uygur Müziği ve Tiyatrosu Türkiye’ye geliyor

Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kuddus Kujamyarov, Devlet Akademik Uygur Müzik ve Tiyatro Topluluğu, TÜRKSOY’un organizasyonu ve evsahipliğinde düzenlenen Türkiye turnesi çerçevesinde Ankara’ya gelecek.

Uygur Müzik ve Tiyatro Topluluğu, Ankara’da bulunduğu sırada Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreterliği’ni ziyaret edecek.

Topluluk, Türkiye turnesi kapsamında Adana, Ankara ve İstanbul’da düzenleyeceği gösterilerle Türk sanatseverlerle buluşacak.

TÜRKSOY’un 25. kuruluş yıldönümü ve ünlü Uygur besteci Kuddus Kujamyarov’un doğumunun 100. yılına ithafen düzenlenen turne kapsamında Uygur sanatçılar, Türk dünyasının ortak destanı olan “Garip ile Senem” ve Türk halklarının müzik sanatında önemli yeri bulunan, Uygur Türklerinin yaşadığı coğrafyada doğduğu bilinen “Makamlar”ın tanıtılacağı “Gizemli Mugamlar” gösterileriyle 31 Ekim’de Keçiören’de, 1 Kasım’da Ankara Devlet Tiyatrosu Akün Sahnesinde ve 4 Kasım’da İstanbul Devlet Tiyatrosu Cevahir Sahnesinde seyircilerle buluşacak.

Uygur Türklerinin çoğunluğunun yaşadığı Çin’in dışında tek Uygur Tiyatrosu olma özelliğini taşıyan tiyatronun Türkiye turnesi hakkında, TÜRKSOY Genel Sekreterliği binasında 31 Ekim 2018 tarihinde saat 12:00’de basın toplantısı düzenlenecek.

Uygur Müzik ve Tiyatro Topluluğu

Uygur Müzik ve Tiyatro Topluluğu 1934 yılında kuruldu. Kurulduğu günden bu yana Uygur Türklerinin kültür ve sanatını, müzik ve tiyatro gösterileriyle yaşatmayı ve tanıtmayı amaç edinen tiyatro topluluğu olma özelliğini taşıyor.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!