Vicdan Konvoyu Yola Çıkıyor

Mart 1, 2018 0 Yorum Bölgeler , Türkiye 1065 Görüntülenme

55 ülkeden Suriye’deki mazlum kadınlara destek için Vicdan Konvoyu yola çıkıyor. 

İHH İnsani Yardım  Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve aynı zamanda Mavi Marmara katılımcılarından olan Avukat Gülden Sönmez, Bugün 1 Mart 2018 Saat 10.00 da İHH genel merkezinde yapılan açıklamada Suriye’de hapishanelerde tutulan kadınların acı durumlarını paylaştı.

Sönmez, Suriye’deki iç savaş sırasında kadınlara yönelik cinsel saldırı, işkence, hukuksuz tutuklamalara karşı onlara destek olmak amacıyla VİCDAN KONVOYU’nu yola çıkartacaklarını açıkladı.

Suriye hapishanelerinde tutulan ve işkence edilen kadınların seslerini dünya kamuoyuna duyurmak ve onların serbest bırakılmsı için baskı yapmak amacıyla Dünyanın dört bir yanından kadınların bu eyleme katılacağını söyledi.

Sönmez, çok sayıda sivil toplum kuruluşunun bu konvoyu destekleyeceğini ve yoğun bir katılım sağlayacaklarını belirtti.

55 ülkenin her görüşten hukukçu, akademisyen, gazeteci, ev hanımı, işkadını, sporcu, sanatçı, STK temsilcisi, aktivist, işçi, memur, öğretmen, doktor, siyasetçi vb. çeşitli mesleklerden kadınlar otobüslerle konvoyu oluşturacak.

Konvoy 06 Mart 2018, sabah saatlerinde basın açıklaması ardından İstanbul’dan yola çıkacak. Konvoy sırayla İzmit, Sakarya, Ankara, Adana şehirlerinden geçerek Suriye sınırına ulaşacaklarını ve 08 Mart 2018 Dünya Kadınlar Günü sabahı Suriye sınırından dünyaya seslenecek.

Vicdan Konvoyu adına konuşan Gülden Sönmez  ‘Konvoy boyunca oyalı yazmalar sembolümüz olacak ve sınırda basın açıklama yapacağız. Amacımız Suriye’de savaş sebebiyle yargısız tutulan tüm kız çocukları ve kadınları serbest bırakılması için çağrı yapmak’ diye belirtti.

Konvoy katılımcıları olarak, sınırda bir kamp ziyaret edildikten sonra Suriyeli kadınlarla bir araya geleceklerini ve sonra İstanbul’a döneceklerini açıkladı.

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!