Yazar Kara Çoban Gagavuz Yeri’nde Anıldı

Mayıs 29, 2018 0 Yorum Balkanlar , Kültür 872 Görüntülenme
Yazar Kara Çoban Gagavuz Yeri’nde Anıldı

Gagavuz edebiyatının önde gelen isimlerinden Dmitriy Kara Çoban, ölümünün 32. yılında doğum yeri Beşalma köyünde ve başkent Komrat’ta anıldı.

Gagavuz edebiyatının ünlü isimlerinden Dmitriy Kara Çoban, ölümünün 32. yılında doğum yeri Beşalma köyünde ve Gagavuz Yeri Başkenti Komrat’ta anıldı.

Anma törenine Gagavuz Yeri Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Gagavuz Dili Bilimsel Araştırma Merkezi temsilcileri, müze ve kütüphane çalışanları, üniversite öğrencileri ve Gagavuz yazar ve şairleri katıldı.

Yazarın Komrat Üniversitesi önündeki büstüne çiçek bırakılmasının ardından Beşalma Köyü’ndeki Gagavuz Tarihi ve Etnografya Müzesi’nde program düzenlendi.

Katılımcılar, Kara Çoba’nın Gagavuz kültürü ve tarihinde önemli yere sahip olduğunu belirterek, onun Gagavuz diline olan sonsuz sevgisini anlattı.

Kara Çoba’nın Gagavuz edebiyatı ve kültüründe iz bıraktığını belirten Gagavuz tarihçisi Stepan Bulgar, yazarın hayatını anlatan yeni kitabının tanıtımını yaptı.

Gagavuz Yeri İcra Komitesi Kara Çoban’ın anısına okullarda, kütüphanelerde Mayıs ayında çeşitli programların düzenleneceğini daha önce bildirmişti.

 Kara Çoban kimdir?

Başalma köyünde 1933 yılında doğan Kara Çoban, yazar ve şair olarak Gagavuz edebiyatında önemli yere sahip.

Kara Çoban, 1963’te “İlk Laf” adlı ilk şiir kitabını yayımladıktan sonra birçok kitaba imza attı.

Gagavuz kültürünü eserleriyle geleceğe taşıyan Kara Çoban, heykeltıraş ve resim sanatı alanında da çalışmalarını devam ettirdi.

Filmler için senaryo yazarı Kara Çoban, Beşalma’daki Tarih ve Etnografya Müzesi’ni 1966 yılında kurdu.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!