Yeni hükümet kuruldu

Şubat 25, 2019 0 Yorum Türkistan 260 Görüntülenme
Yeni hükümet kuruldu

Kazakistan’da Askar Mamin’in başkanlığındaki yeni hükümet kuruldu.

25 Şubat Pazartesi günü, Kazakistan Parlamentosu Genel Kurulunda Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev Başbakanlık görevine Askar Mamin’in adaylığını sundu. Meclis milletvekilleri oybirliğiyle Askar Mamin’in adaylığını destekledi. Daha sonra Nazarbaev, Mamin’in Başbakanlık görevine atanmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Başbakan Birinci Yardımcısı Alihan Smayilov aynı zamanda Maliye Bakanı oldu. Eski Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanı Cenis Kasımbek ve Devlet Sekreteri Gülşara Abdıkalikova Başbakan Yardımcılığına getirildi.

Bakanlar

Milli Bankanın başına Yerbolat Dosayev geçti. Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, Dışişleri Bakanı Beybut Atamkulov, Savunma Bakanı Nurlan Yermekbayev, Sağlık Bakanı Yeljan Birtanov, Kültür ve Spor Bakanı Arıstanbek Muhamediulı, Adalet Bakanı Marat Beketayev ve İçişleri Bakanı Yerlan Turgumbayev görevlerine yeniden atandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Berdibek Saparbayev oldu.

Saparhan Omarov Tarım Bakanlığına atanırken, Eğitim Bakanlığına Kulyaş Şamşidinova getirildi. Sanayi ve Altyapı Geliştirme Bakanlığına Roman Sklyar, Ulusal Ekonomi Bakanlığına Ruslan Dalenov atandı.

İki bakanlık yeniden düzenlendi

Toplumsal Kalkınma Bakanlığı, Bilgi ve İletişim Bakanlığının işlev ve yetkilerinin aktarılmasıyla Bilgi ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığı yeniden düzenlendi.

Savunma ve Havacılık Bakanlığı, Bilgi ve İletişim Bakanlığın iletişim, bilgilendirme, elektronik devlet ve kamu hizmetlerinin sunumunda devlet politikalarının geliştirilmesi işlev ve yetkilerin devrilmesiyle Dijital Kalkınma, Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanlığı kuruldu.

Yeniden düzenlenen Enformasyon ve Toplumsal Kalkınma Bakanlığına Dauren Abayev, Dijital Kalkınma, Savunma ve Havacılık Sanayi Bakanlığına Askar Jumagaliyev getirildi.

Kazakistan hükümeti istifa etti

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!