Yunanlılar “Makedonya” İsmini Kabul Etmiyor

Ocak 22, 2018 0 Yorum Analizler , Balkanlar 1235 Görüntülenme

Yunanistan’ın farklı şehirlerinden on binlerce kişi, 21 Ocak Pazar günü “Makedonya” isimli bir devletin tanınmasını protesto etmek için Selanik’te toplandı. Protestoya sağ kanat liderleri, Yunan Diasporası grupları ve din adamları da katıldı.

Polise kaynaklarına göre gösteriye katılanların sayısı 90 bin civarında idi. “Makedonya Yunan” yazan bayraklar ve afişler taşıyan ve Yunan Milli Marşı söyleyen kalabalık “Sadece bir Makedonya var ve bu Yunanistan” sloganı attılar.

Selanik’e 90 farklı yerden protestocu geldi

Makedonya merkezli yayın yapan haber kaynaklarına göre göstericilerden bazıları “İki ülkenin yaptıkları (Birleşmiş Milletler ile görüşmelerin) yanlış olduğunu ve bu yüzden burada olduğumu düşünüyorum, kuzey komşusu için Makedonya dışındaki başka herhangi bir ad kabul edebilirim” ifadelerini kullandılar.

Protesto, Alexis Tsipras’ın partisi liderliğindeki Yunan hükümetinin muhalifleri tarafından kurulan “Kinisi Thermaikos Wra Miden” olarak adlandırılan kuzey Yunanistan’dan gelen sağ kanat bir sivil hareket tarafından düzenlendi.

Organizatörler, Yunanistan Başbakanı Tsipras’ı komşusu tarafından “Makedonya” teriminin kullanımı ile ilgili referandumda bulunmaya çağıran Selanik’te ve başka yerlerde de benzer protestoları düzenleyeceklerini söylediler.

Yunan Ortodoks Kilisesi Protestoları Desteklemedi

Protestolar Yunanistan’daki siyasi hayatta önemli bir oyuncu olarak tanınan Yunan Ortodoks Kilisesi tarafından resmen desteklenmedi.

Yunan Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ireonimus, bu hafta Tsipras ile yaptığı görüşme sonrasında, “Yunan hükümetinin ulusal meselelerle ilgileneceğinden eminiz” diye protesto gösterilerine destek vermeyeceğini söyledi.

Makedonya’nın İsim Sorunu

Makedonya, bağımsızlığını ilan ettiği 1991’den bu yana güney komşusu Yunanistan ile devam eden isim sorunu nedeniyle Avrupa Birliği (AB) ve NATO’ya üye olamıyor.

İki ülke, 2018 yılının başında görüşmeleri yoğunlaştırarak, Makedonya’nın Temmuz ayında yapılacak İttifak’ın zirvesinde NATO’ya katılabilmesi için yılın ilk yarısında uzlaşmaya varılabilecek bir çözüm bulunabileceğini belirtti. İsim sorununa ilişkin görüşmeler Makedonya’da geçen yıl yeni hükümetin kurulmasının ardından hızlandı.

Sözde anlaşmazlık, Yunanistan’a, “Makedonya” sözcüğünün kullanılmasının, kuzeydeki Yunan eyaletine yönelik bölgesel iddiaları ima ettiğine ısrar etmek üzerine yoğunlaşıyor.

Sonuç olarak, Yunanistan Makedonya’nın ilerleme konusundaki çeşitli olumlu Avrupa Komisyonu yıllık ilerleme raporlarına rağmen, 2008 yılında Makedonya’nın NATO’ya girişini engelledi ve AB üyelik müzakerelerinin başlamasını durdurmaya devam etti.

ABD ve AB, Makedonya ve Yunanistan arasındaki yenilenen müzakereleri memnuniyetle karşıladılar. Makedonya’nın Avrupa- Atlantik entegrasyonu sorununu çözecek bir çözüm bulmak için girişimlerin kilit destekçileri olarak değerlendirildi.

Yunanlılar Makedonya’nın İsmi Konusunda Daha önceden de gösteriler yapmışlardı. Örneğin 12 Şubat 1992’de Selanik’te “Makedonya’nın Yunan” başlığıyla büyük bir protesto gerçekleştirildi. Protestoya yaklaşık 1 milyon kişi katılmıştı.

FYROM

Makedonya’nın uluslararası alanda tanınırlığı 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda oy birliğiyle BM üyeliğine kabul edilmesi ile kesinlik kazanmış ancak güney komşusu Yunanistan’ın itirazıyla geçici referans olarak “Eski Yugoslavya Cumhuriyeti Makedonya” (FYROM) adıyla üyeliğe kabul edilmişti.

 

Yazar Hakkında

İlginizi Çekebilir

0 Yorum

Henüz yorum yok.

Henüz yorum yapılmamış. Yorum Yap!